Все повече хора се оплакват от чувствителност към определени храни, точно толкова и страдат от проблеми с кожата. Преди няколко години това почти не беше тема, а преди 50 въобще не съществуваше диагноза: интолерантност към опредлени храни.
Например една "тенденция", която виждаме сред хората е отказа от храни с глутен, а прогнозата е, че това няма да отшуми като начин на хранене! Според Др.Том О'Брайън 7 от 10 човека имат чувствителност към глутен, независимо дали го знаят или не.
Това звучи леко епидемично, нали? Това, че реално хората нямат медицински поставена диагноза не означава, че нямат проблем. Както при всичко, чувствителността не се развива за една нощ, но ако не се обърне сериозно внимание на проблема, той може много да се задълбочи. За жалост глутеновата интолерантност рядко само и единствено засяга стомашно-чревния тракт, както повечето хора мислят, а в много случаи, тя е съпътствана с други проблеми, които могат да са строго индивидуални.
Ако погледнем картината цялосто - при хората с интолерантност към храни, те често са повече на брой. А разликата между алергия и непоносимост същестува и е голяма!
Каква е разликата между хранителна алергия и хранителна непоносимост?
Когато човек получи хранителна алергия, тя се проявява почти веднага. Честите симптоми са подуване, обриви, сърбеж. Най-чести причинители са морските дарове, ядките, мляко, яйца, соя, но този тип чувствителност е доста по-рядко срещани от интолерантността към дадени храни. Разлика има и в проявата на симптомите: при чувствителността могат да се проявят до 72 часа по-късно, а техния списък е почти безкраен. Тук сме събрали най-често срещаните:
- Кожни проблеми: акне, екземи, псориазис, розацея, обриви.
- Храносмилателни проблеми: диария, запек, крампи, газове, подуване.
- Хронична умора, липса на енергия.
- Главоболие, мигрена.
- Затлъстяване.
- Артрит.
- Ушни инфекции.
- Инфекции в синусите.
- Болки в ставите.
...но както споменахме, те могат да са много повече и строго индивидуални.
Специфичното при интолерантността е, че тя може да се появи при на пръв поглед съвсем здравословни храни, такива, за които не подозираме, че могат да са проблем. А една вече раздразнена чревна среда е предпоставка за развиване на такъв тип чувствителност. Има и опредлени храни, които предотвратяват заздравяването на възпаления в организма и създават още повече такива дразнения.
- Пшеница.
- Зърнени култури (дори и накисвани).
- Млечни продукти (маслото е изключение).
- Яйца (най-често белтък).
- Ядки.
- Соя.
Ако премахнеш тези храни от режима си, е много вероятно да видиш огромно подобрение в състоянието на кожата си. Но ако няма промяна, разгледай и тези хранителни групи по-долу:
- Първата група е от храни, които са известни с това, че повишават възпаленията в тялото, а всички знаем, че кожните проблеми са именно това. Съответно елиминирането им може да бъде стъпка към облекчаване на симптомите. Тези храни са: картофи, домати, всички видове чушки, патладжан, червен пипер.
- Следващата е групата на хестманините. Процесът на ферментация в тялото произвежда хистамин, а някои бактерии, които се намират естествено там го произвеждат в излишък. Въпреки, че не е възможно съвсем да се избегне това вещество в организма ни, има диета, която го ограничава на минимум. Ето списък, създаден от експери по храненето в Мичигън:
- Алкохол, особено бира и вино.
- Аншоа.
- Сирена и кашкавали, особено пармезан, синьо сирене.
- Ябълки.
- Сушени плодове като кайсии, сини сливи, фурми.
- Патладжан.
- Ферментирали храни като кисело зеле, кисели краставички.
- Пушени меса и всякакъв вид преработени колбази.
- Авокадо.
- Скумрия.
- Гъби.
- Пушена риба.
- Заквасена сметана, кисело мляко, кефир.
- Хляб и кексове с високо съдържание на мая.
- Спанак, домати.
- Оцет и храни съдържащи оцет, като майонеза, кетчуп, сосове.
- Маслини.
- FODMAP- ферментиращи олигозахазири, дизахариди, монозхариди и полиоли. Както хистамина, който се образува заради бактериите в червата, така и карбохидратите не се разграждат напълно и не се абсорбират. Така те предизвикват ферментация и симптоми като диария, подуване, болки и газове при някои хора. Има диети със специфичен прием на карбохидрати, която повлиява чревните дисфункции. Избягването на храни, които съдържат тези захари също е един допълнителен подход и дори е подход сам по себе си, подходящ за ситуацията, особено ако имате някаква чревна диагноза като колит например.
Естетсвено е възможно човек да интолерантен към изключително много други храни, това са най-често срещаните. Ако желаеш и ти да ограничиш приема и да видиш как това ще подейства на кожата ти, просто хвани първата група и я изключи от менюто си. Дай на тялото адаптивен период от 1-3 месеца, за да видиш действието. Ако не видиш особено големи промени просто премини към следващата голяма група. Ако имаш конкретни съмнения можеш също така да си направиш тест за поносимост към повечето храни и ако нещо те безпокои е хубаво да се обърнеш към специалист в сферата.